ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Το 3ο Γυμνάσιο Αργοστολίου δίπλα στους σεισμόπληκτους συνανθρώπους μας

Στην  Κεφαλονιά  γνωρίζουμε τι σημαίνει να χάνονται άνθρωποι και περιουσίες από την καταστροφική μανία του Εγκέλαδου. Έτσι,  έχοντας ως προτεραιότητα στο σχολείο μας  την καλλιέργεια του έμπρακτου ανθρωπισμού , εκπαιδευτικοί, μαθήτριες/_ές, γονείς και κηδεμόνες του 3ου Γυμνασίου Αργοστολίου ανταποκριθήκαμε στο κάλεσμα του ΔΣ της ΕΛΜΕ- ΚΙ για συγκέντρωση υλικής βοήθειας στους σεισμόπληκτους Τούρκους και Σύριους συνανθρώπους μας.   Αφού ενημερώσαμε  όλους τους μαθητές για το δράμα που προκάλεσε ο φονικός σεισμός, ανέλαβαν τα πενταμελή κάθε τμήματος τη συγκέντρωση των ειδών που έχουν ανάγκη οι χειμαζόμενοι κάτοικοι των πληγεισών περιοχών. Συγκεντρώσαμε τρόφιμα μακράς διαρκείας,  είδη ατομικής υγιεινής,  πάνες ενηλίκων/ μωρών, γάλα σε σκόνη , ορούς,χανζαπλάστ, γάζες,βαμβάκι, απορρυπαντικά ρούχων, κουβέρτες και παπλώματα.   Ήταν πράγματι πολύ συγκινητική η ανταπόκριση της συντριπτικής  πλειοψηφίας της σχολικής μας κοινότητας.  Σήμερα,  20 Φλεβάρη,  μεταφέρθηκαν όλα τα είδη στο Εργατικό Κέντρο . Σημειωτέον ότι αυτή θα είναι η δεύτερη αποστολή ειδών πρώτης ανάγκης  σε Τουρκία και Συρία που το ΔΣ της ΕΛΜΕ ΚΙ πραγματοποιεί.   Οι μαθήτριες και οι μαθητές μας πήραν ακόμη ένα μάθημα αλληλεγγύης. Κατάλαβαν ότι η αγάπη και η ενσυναίσθηση δεν έχουν γεωγραφικούς,  εθνικούς,  θρησκευτικούς προσδιορισμούς. Και συνειδητοποίησαν εμπράκτως ότι η απάντηση σε ό,τι ταλανίζει την ανθρωπότητα είναι μόνο ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.