ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣΔΡΑΣΕΙΣΛΟΙΠΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Δράση Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Την Πέμπτη 4 Απριλίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Τάξης μετέβησαν από το πρωί στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη για την παρακολούθηση σχεδιαζόμενης από τον κ. Δημήτρη Ζαβιτσιάνο δράσης Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Ο κ. Ζαβιτσιάνος, ο οποίος είναι Υπεύθυνος Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού της ΔΔΕ Κεφαλληνίας αφού έκανε μία μικρή εισαγωγή, προχώρησε σε μία βιωματική δράση που στόχο είχε την ανίχνευση επαγγελματικών ενδιαφερόντων των μαθητών/τριών. Ακολούθησε συζήτηση επί των τύπων προσωπικότητας και συσχέτισής τους με επαγγελματικά ενδιαφέροντα.

Μετά τις 11.00 η δράση επεκτάθηκε και με τη συμμετοχή γονέων/κηδεμόνων των μαθητών/τριών.

Ευχόμαστε η δράση αυτή να συνέβαλε θετικά στη δύσκολη απόφαση της επιλογής επαγγελματικής κατεύθυνσης των μαθητών/τριών μας.